Bayram Turları – Kartepe Kayak Turları – Kamp Yayla ve Şehir Gezileri


19 Mayıs’ı Kartepe Yaylalarında Geçirin!

İstanbul’a 1 saatlik uzaklıktaki kayak merkezi Kartepe gittikçe artan bir üne sahip. Kış ve doğa sporları tutkunlarını ağırlayan bu merkezde etkinliklerle dolu bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Bunun için en büyük fırsatınız 2014’te Pazartesi gününe rastlayan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Cumartesi ve Pazar günlerini de tatilinize dahil ederek keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Mayıs ayında Kartepe’de tatil mi olur, demeyin. Kar örtüsünün kalkması ile ortaya çıkan yemyeşil yaylalar ve rengarenk çiçekler doğa turlarınızın en uğrak yeri olacak. Çağlayan ırmakları ve yeşilin her tonu ile Maşukiye’de trekking yapabilir, Samanlı Dağlarının zirvesine tırmanabilir, Sapanca Gölü kenarında piknik yapabilirsiniz. Cuma gününden yola çıkan turlara katılabilir, kendi aracınızla seyahat edebilirsiniz.

Yaza hazırlık olan Mayıs ortasında tertemiz orman havasını içinize çekebilecek; yaylaları, tarihi yerleri ve geleneksel güzellikleri görebileceksiniz. Dilerseniz trekking, kamp, piknik ve ATV safari turlarına katılabilir, keyifli anlar geçirebilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın ve Kartepe’ye ufak bir kaçamak yapın.

23 Nisan’da Kartepe Doğa Turu

İlkbaharın en güzel günlerinde Kartepe’nin eşsiz coğrafyasına yolculuk yapmaya var mısınız? Günübirlik turlar ile 1 saatlik keyifli bir yolculuk sonrasında muhteşem bir bölgeye ulaşacaksınız. Özellikle çocuklarınızın çok eğleneceği bu gezilerde yaylalarda dolaşıp, nehirlere girebilecek; alabalık yiyip ip atlayacaksınız. 2014’te hafta içine gelen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şehirden kaçıp eğlenceli zamanlar geçirmeniz için oldukça büyük bir fırsat.

Gün içerisinde hem doğal hem tarihi yerleri göreceğiniz gezinizde; İmre Anıtını, Hikmetiye Camiini, Maşukiye’yi, Uzuntarla ve Sarımeşe’yi, Kuzu Yaylayı ve daha nicesini görecek, çocuklarınızla yöre hakkında çokça bilgi edineceksiniz. Bol bol fotoğraf çekip, düzenlenen yarışmalara katılabilirsiniz. Sapanca Gölü’nün kenarında ailenizle piknik yapıp manzaranın tadını çıkarmak da cabası.

Kartepe Yaz Mevsiminde Bir Başka Güzel

Yaz mevsiminde güney illerini seçen tatilcilerin dışında doğa tutkunlarını ağırlayan Kartepe sizleri unutamayacağınız bir keşfe davet ediyor. Çiçekli yaylaları ve geniş ormanları ile sizi karşılayan yörede karın altında kalan güzelliklere hayran kalacaksınız. 2014’te Cumartesi gününe denk gelen 30 Ağustos hafta sonunuzu coşkulu bir bayram sevinciyle süslemenize neden olabilir. Hafta sonu konaklamalı düzenlenen turlar ile kış turizminin merkezi olan ilçeyi yazın keşfetmeniz mümkün oluyor.

Özellikle kamp yapabileceğiniz alanları barındıran bu cennette trekking, hiking, yamaç paraşütü, piknik gibi aktiviteleri de yapabilirsiniz. En uygun alanlar ise:

 • Kuzu yayla
 • Soğucak yaylası
 • Serindere parkuru
 • Eğreltidüzü yaylası

Gelmişken Maşukiye’de kiremitte alabalık yemeyi, Sapanca Gölü manzarasına karşı çay içmeyi unutmayın.

Ramazan Bayramınız Pişmaniye İle Tatlansın

Kocaeli’nin turizm merkezi Kartepe’de hem geleneksel hem de modern bir bayram yaşayabilirsiniz. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere yakın bir konumda yer alan ilçeye dilediğiniz an günübirlik ya da hafta sonu turları ile gelebilir, lüks dağ tesislerinde kalabilirsiniz. Alışılmışın dışında bir bayram geçirmek, sevdiklerinizle keyifli anılar yaşamak istiyorsanız yolunuzun tam üzerinde olan Kartepe’ye uğramayı unutmayın.

Osmanlı ve Bizans’ın köklü tarihi ile şekillenmiş Kocaeli kültüründe bayram eğlenceleri bir başka oluyor. Dilerseniz otelinizin düzenlediği organizasyonlara katılırsınız, dilerseniz şenlikler ve festivallerde eğlenirsiniz. Sütlü, çikolatalı pişmaniyelerden evinize de götürebilir; geleneksel yemeklerin tariflerini alabilirsiniz. Gündüzleri yamaç paraşütü, yürüyüş, bisiklet turu ve hiking yapabilir; akşamları ise barbekü partilerine katılabilirsiniz. Tatil yapmanıza imkan sağlayan günler ise:

27 Temmuz Pazar Arefe

28 Temmuz Pazartesi 1. Gün

29 Temmuz Salı 2. Gün

30 Temmuz Çarşamba 3. Gün

Upuzun Bir Kurban Bayramı Tatili

Bu sene 15 Ekim Salı günü itibariyle başlayan Kurban Bayramı tatili haftanın ilk iş günü olan Pazartesiyi de birleştirince toplamda 9 hatta 10 günlük bir tatil fırsatı sunuyor. Cuma gününden yola çıkan tatilciler sonraki haftanın sonuna kadar gönüllerince vakit geçiriyorlar. Siz de bu uzun süreçte dilerseniz ailenizi ziyaret eder, dilerseniz farklı bir şehirde tatil yaparsınız. Bunlardan tercih etmeniz gereken ilk yer ise Kocaeli’nin kayak merkezi Kartepe olmalı.

Kar sezonunun açılmasına günler kala gidebileceğiniz yörede sonbaharın en güzel günlerini geçirebilir, doğa fotoğrafları çekebilir, dağ manzaralı odalarınızda dinlenebilirsiniz. Gelmişken:

 • Thököly İmre Anıtı
 • Hikmetiye Camii
 • Maşukiye
 • Sapanca
 • Kuzu yayla, soğucak yaylası
 • Nekropol sahası
 • Saat kulesi
 • Eskihisar kalesi
 • İzmit sarayı gibi güzellikleri görmeyi unutmayın.

Sonbaharın En Güzel Günleri Kartepe’de Geçer

Bu sene Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim Salı günü, hafta sonu ve Pazartesi gününün de birleştirilmesiyle sizlere 4 günlük bir tatil imkanı sağlayabilir. Yeni yeni zirvelere yağmaya başlayan karlar ile manzarasına doyamayacağınız Kartepe’ye üniversite dağcılık ve kayak gruplarınızla, kamp ve izci topluluklarınızla, ailenizle ve arkadaşlarınızla gelebilirsiniz. Birkaç günlük bu kaçamak sizi kendinize getirecek. Kalabalık gruplar tarafımızdan özel olarak organizasyon talebinde bulunabilecekler.

Peki bu mevsimde Kartepe’de neler yapılır? Dilerseniz kamp yapabilir, hiking yapabilir, trekking, paraşüt, bitki gözlemciliği ile fotoğraf çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bisiklet turlarına, yamaç paraşütü etkinliklerine katılabilirsiniz. Maşukiye’nin meşhur alabalığının tadına bakabilir, dağ çileği yiyebilirsiniz. Otellerinizin geleneksel yemeklerini kartpostallık manzaralar eşliğinde modern restoranlarda yersiniz. Gelin siz de Cumhuriyet Bayramını Kartepe kayak merkezinde geçirin.

Tercih Edebileceğiniz Turlardan Bazıları