Kartepe Tarihi – Kocaeli’nin Kayak ve Doğa Sporları Merkezi

Her sene gittiğiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirdiğiniz, hikayelere konu olan o yüce dağların yayıldığı coğrafyanın tarihini biliyor musunuz? Önemli yollar üzerinde olan bölgenin tarihi Hititlere dayanıyor. Bunun yanında Frigler, Megaralılar (Yunan), Traklar, Persler, İskender İmparatorluğu, Emeviler gibi birbirinden farklı topluluklar yerleşmiştir. Roma ve Bizans imparatorluklarını da gören bu topraklar en güzel zamanlarını Selçuklu ve Osmanlı ile yaşamıştır.

Ortaya çıkarılan mezarlar ve çanak-çömlek kalıntıları ile hakkında bilgi toplanan bölge Kurtuluş Savaşı’nda 20 Kasım 1918’de İngilizlerin, 27 Ekim 1920’de ise Yunanlıların işgaline uğramıştır. Yağmalanmaların sonucunda 28 Haziran 1921’de işgalden kurtarılmıştır. Mübadeleden sonra Türk nüfusu artmış ve kültürümüz yerleşmiştir.

Günümüzün Kayak Merkezi

Uzun yıllar köy olan Kartepe Samanlı Dağlarının turizm açısından öneminin keşfedilmesi ve yapılan yeni yollar nedeniyle bir süre sonra ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bunda Kocaeli’nin ülkemizde önemli bir ticari hacminin olması da önemli bir etken. Kolaylıkla ulaşılması açısından da her an ziyaret edebileceğiniz kayak merkezinin etrafında Maşukiye, Sapanca ve Eşme gibi farklı güzellikler de var. Geleneksel köyleri, yeşil ormanları ve dağ tesisleri ile Kartepe olağanüstü bir tatil yöresi.